.
 
 
buton sol

başlangıç sayfam yap

buton sağ
 
buton sol

favorilerime ekle

buton sağ
 
buton sol

iletişim

buton sağ
sohbet logo
 
.
sol üst . sağ üst
.
Aşk Biyografi Burçlar Bilmeceler Cinsellik
Fıkralar Güzeller Galerisi Dizi izle Film izle Video
Şiirler Sözler Sağlık Kadınca Rüya Tabirleri
İRC komutları Haber Yemek Tarifleri Mirç indir Gazeteler
Canlı Tv Kurallar Chat Arkadaş Siteleri Hakkında
 
 

Sohbet Girişi

  sohbet resim  
 
.
rumuz girişi
.
.
şifre girişi
. şifreniz yok ise
.
.
oda seçimi
 
.
 
 

Duyurular

  bizden haberler - duyurular  
 
 

-  Şuan An itibari ile sitemizde aktif olan *. kullanıcısınız.
- Global sohbet kanalı olan #SOhbetfuL odasına giriş yapacaksınız.
- Chat Sohbet'e bağlanabilmek için Java uygulamasının kurulu olması gereklidir, değilse indirip kurabilirsiniz. 

 
     
 

                                                         Girmek istediğiniz sohbet odalarını seçiniz
#Sohbet
#Arkadaş
#Bedava
#Chat
#Sohbet et
 
#Avrupa
#Hollanda
#Almanya
#Belçika
#Mynet
 
#Türkiye
#Sohpet
#Kelebek
#Ankara
#Konya
 
#Fransa
#Çet
#izmir
#35+
#18+
 
#Avusturya
#İsviçre
#Kanada
#Eskişehir
#Bursa
 
#Danimarka
#25+ 30+
#Cinsellik
#İstanbul
#Samsun
Gürcistan Tarihi
Gürcistan ( Gürcüce: საქართველო/Sakartvelo; Gürcüstan olarak da yazılır), Karadeniz’in doğu kıyısında, Güney Kafkasya’da yer alır. Tam adı Gürcistan Cumuhuriyeti’dir. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden biri olan Gürcüstan’ın kuzeyinde Rusya, güneyinde Azerbaycan, Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Ülkenin batı sınırını Karadeniz belirler.
İklim
Karadeniz sahili ve Rioni havzasında ılık, nemli ve yarı tropik bir iklim hüküm sürmektedir. Doğu Gürcüstan'da daha karasal bir iklim hüküm sürmektedir. Kışları soğuk, yazları ise kuru ve sıcaktır.

Tarih
Eski çağlar

Son dönemlerde Dmanisi yöresinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda, Gürcüstan’da ilk insanın bir milyon sekiz yüz bin yıl önce yaşamış olduğu ortaya çıktı. Dmanisi’deki buluntu Avrasya’daki en eski tarihli buluntudur. Erken Bronz Çağında Gürcistan’da Kura-Aras kültürü (yerleşim yerlerin çoğu bu iki ırmak arasında yer aldığı için bu adla anılmaktadır) yayıldı. Bu dönemde tarım iyice gelişti. O dönemde toprağın sürülmesinde öküzden yararlanılıyor, ürün de orakla biçiliyordu. Metalbilim ayrı bir zanaat dalı haline geldi. Yunanlılara göre demir dökümcülüğünü Gürcülerin ataları bulmuştu. Orta Bronz Çağında Trialeti kültürü ortaya çıktı. Bu kültürün başlıca özelliği büyük kurganlardır (ilk kurganlar Trialeti’de bulunmuş ve bundan dolayı bu kültüre bu ad verilmiştir). Geç Bronz Çağında Doğu Gürcü (Kartveli) ve Datı Gürcü kültürleri daha da gelişti.
Asur ve Urartu kaynaklarına göre, İÖ 1. binyılının başlarında ilk Gürcü (Kartveli) siyasal birliği, Gürcistan'ın güneybatı kesimindeki Tao ilinde yerleşik ve Yunanlıranın Taohiler dediği Diaohiler (Diaeniler) kurdu. Gürcü boylarının oluşturduğu ikinci siyasal birlik ise Kolha (Kolhis) idi. Kolha,Yunan mitolojisinde Medeia'nın yurdu,Argonotların varmayay çalıştığı yerdi ve Karadeniz'in doğu kıyılarında bulunuyordu. Sonraki dönemlerde Gürcüstan'da pek çok küçük devlet kuruldu. Bunlardan en önemlisi, Mtsheta kentini başkent edinen Kartli (İberia) idi. Bu devletin kurucusu Kral Parnavaz'dı.Batı Gürcistan'daki Kolha, önce Pontus devletinin, sonra Roma İmparatorluğu'nun egemenilğine girdi.Romalılar ardından Kartli topraklarını da ele geçirdiler.

Gürcistan şehirleri
Akhalkalaki, Akhaltsikhe, Akhmeta, Ambrolauri, Batumi, Bolnisi, Borjomi, Chiatura, Dusheti, Gagra, Gori, Gudauta, Java, Jvari, Kobuleti, Kutaisi, Kazreti, Khashuri, Kvareli, Lagodekhi, Marneuli, Mtskheta, Ninotsminda, Ochamchire, Ozurgeti, Pasanauri, Poti, Rustavi, Samtredia, Senaki, Shuakhevi, Sokhumi, Supsa, Tiblis, Telavi, Tetritsq'aro, Tianeti, Tq'ibuli, Tq'varcheli, Şinvali, Tsalka, Tsiteli-Tsq'aro, Tsnori, Vale, Vani, Zugdidi
.
sol alt . sağ alt
.
sol alt . sağ alt
sol üst . sağ üst
.
sol üst . sağ üst
.
  günün sözü  

Kısa Anlamlı Özlü Sözler;

 
.
sol alt . sağ alt

 
bulut, cloud  

site haritası, sitemap site haritası, sitemap
.

sohbet chat kerizim chatrandom chatraw chatroulette sohbet chat avusturya chat hollanda chat belçika chat almanya chat chat cinsel sohbet

 
. . .
   

İçerik son olarak itibari ile güncellenmiştir.

.